Nasze produkty ENERGIA ELEKTRYCZNA DROŻEJE

ENERGIA ELEKTRYCZNA DROŻEJE

Już od stycznia wyższe rachunki za prąd czekają i gospodarstwa domowe, i firmy. O ile te pierwsze zapłacą o ok. 11-12% więcej niż w tym roku, o tyle te drugie muszą liczyć się ze znacznie większym wzrostem opłat. Powód? Odbiorcy biznesowi, kupując energię na warunkach rynkowych, nie są chronieni cenami regulowanymi. W efekcie muszą się liczyć ze znacznie większym wzrostem rachunków za prąd niż gospodarstwa domowe. Podwyżki cen prądu to m.in. efekt wejścia w życie opłaty mocowej.

OPŁATA MOCOWA

Opłata mocowa zostanie wprowadzona na podstawie ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. Pierwotnie miała zacząć obowiązywać od początku października, jednak wprowadzenie ustawy zostało wstrzymane. Aktualnie opłata mocowa ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Do uiszczenia opłaty zobowiązani będą wszyscy odbiorcy energii elektrycznej, zatem gospodarstwa domowe oraz prowadzący działalność gospodarczą.
Stawki opłaty mocowej ustalane będą odrębnie dla odbiorców końcowych energii elektrycznej. W gospodarstwach domowych opłata mocowa będzie stawką miesięczną zależną od zużycia energii elektrycznej w skali roku. W przypadku firm opłata mocowa raczej na pewno będzie skorelowana ze zużyciem energii w danych godzinach doby. Koszty przedsiębiorstwa będą tym wyższe, im większy będzie wolumen pobieranej energii w szczycie zapotrzebowania na energię elektryczną. Skutkiem tego będzie różna cena MWh w ciągu doby, co ma spowodować wypłaszczenie zapotrzebowania na moc, w wyniku przeniesienia niektórych energochłonnych procesów technologicznych na godziny poza szczytem.

FOTOWOLTAIKA - rozwiązanie na opłatę mocową

Dobrym rozwiązaniem może okazać się instalacja własnego źródła wytwórczego, czego przykładem jest fotowoltaika, jako aktualnie jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji. Przy obecnie planowanym systemie naliczania opłaty mocowej fotowoltaika staje się jeszcze bardziej atrakcyjna w szczególności dla przedsiębiorców, ponieważ pokryje ona część aktualnego zapotrzebowania na energię w godzinach szczytu. Spowoduje to pobranie mniejszej ilości energii elektrycznej z sieci zasilającej w czasie, kiedy będzie droższa, dlatego opłata mocowa będzie proporcjonalnie niższa. Bezpośrednią paralele można odnaleźć także w gospodarstwach domowych. Jeżeli opłata mocowa dla prosumenta będzie traktowana jako energia pobrana i obliczana w systemie opustu, to nie powinna wpływać na budżet domowy. Jeżeli opłata mocowa nie będzie się wiązać z systemem opustów, to pozytywnym aspektem instalacji fotowoltaicznych jest autokonsumpcja, która i tak wpłynie pozytywnie na wysokość opłaty mocowej.

Opłata mocowa z pewnością znacząco odciśnie swoje piętno na rynku energii. Nawet jeżeli zostanie odsunięta w czasie po raz kolejny, to przy obecnym systemie rynkowym nie unikniemy jej wprowadzenia. Aktualnie jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji, zarówno dla gospodarstw domowych jak i przedsiębiorstw, jest montaż fotowoltaiki, który zgodny jest z profilem energetycznym użytkowania i może znacznie przyczynić się do obniżenia opłaty mocowej.

Współpraca

justsolar-logo

leader-logo

feeo

justsolar-logo

KONTAKT

Fabryka Prądu Spółka z o.o. spółka komandytowa
Okopowa 6
58-500 Jelenia Góra
514 570 057 info@fabrykapradu.pl
0048514570057 WhatsApp Mluvím česky na základní úrovni
Czynne: Pn-pt: 8-16, sob: 9-12

Pakowanie i wysyłki 508 342 018
Czynne: 08.00 - 15.00

Oddział:
ul. Zółwinska 16 05-830 Nadarzyn/Warszawa
733 577 677 biuronadarzyn@fabrykapradu.pl
Czynne: 08.00 - 16.00
Leasing dla firm 605 115 500

-->